Sllovakia mbetet e kënaqur nga testimi i vaksinave Sputnik V

Nga Exit News
Sllovakia mbetet e kënaqur nga testimi i vaksinave Sputnik V

Minidtria sllovake e Shëndetësisë deklaroi se rezultatet e testimit të vaksinave Sputnik V, të marra nga Rusia, ishin të kënaqshme.

“Dje ne morëm me email nga pala hungareze rezultatet e testeve, të cilat janë negative, ato janë në rregull,” pohoi ministri i Shëndetësiësë, Vladimir Lengvarsky para gazetarëve të Premten.

“Në raundin tjetër do të komunikojmë me ekspertët tanë dhe kryesisht me palën ruse, në lidhje me zhvillimin e ardhshëm në këtë çështje ,” shtoi ai.

Testet e dozave u zhvilluan në një laborator në Hungari, nën mbikqyrjen e agjensisë hunagreze të barnave sipas raportimit nga Reuters.

Ministria sllovake e Shëndetësisë autorizoi përdorimin e Sputnik V në mars, ndonëse ende nuk ka marr miratimin e EMA-s, por ajo kërkoi që dozat e para të testoheshin para administrimit të pjesës tjetër.

Sllovakia ka marr rreth 200 mijë doza vaksinash, nga 2 milion doza që është totali i vaksinave të siguruar nga marrëveshja me Fondin Sovran Rus.

Sputnik V është nën shqyrtim nga Rregullatori Evropian i Barnave (EMA), por kjo nuk i ka ndalur vende të bllokut si Hungaria, të fillojnë me administrimin e saj.

EMA do të vlerësojë pajtueshmërinë e Sputnik V me standardet e të BE-së për efektivitetin, sigurinë dhe cilësinë.

Efikasiteti i vaksinës është 91.6% sipas studimit të publikuar në revistën shkencore Lancet.

 

LEXO  EMA ndalon përdorimin e holluesit të gjakut heparinë

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>