Soreca: BE i jep €11 milionë Shqipërisë për blerjen e vaksinave

Nga Exit News
Soreca: BE i jep €11 milionë Shqipërisë për blerjen e vaksinave

Bashkimi Evropian do të japë 11 milionë euro për Shqipërinë për blerjen e vaksinave dhe pajisje për të përfunduar planin e vaksinimit. Lajmin e dha vetë Ambasadori i BE-së Soreca, në një intervistë për News24, të shtunën.

Ai lajmëroi se në vend kanë ardhur “90 milionët e parë të asistencës makro-financiare, që Bashkimi Evropian ka premtuar dhe kontraktuar me Shqipërinë do të jepen më 1 prill”

Ndërsa, “transhi i dytë i 90 milionë eurove do të jepet në verë, brenda një periudhe kohore të shpejtë, duke pasur parasysh shumën për të cilën po flasim”.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>