Soreca: BE mbështetje për qytetarët, Shqipëria të vijojë punën për konferencën ndërqeveritare

Nga Exit News
Soreca: BE mbështetje për qytetarët, Shqipëria të vijojë punën për konferencën ndërqeveritare

Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca deklaroi se BE do të vijojë të mbështesë qytetarët shqiptarëe.

Gjatë një takimi ministren e jashtme, Olta Xhaçka ai u shpreh se Shqipëria duhet të vijojë punën drejt Konferencës Ndërqeveritare.

“Shkëmbim konstruktiv i pikëpamjeve midis # Ambasadorëve të BE-së dhe Ministres Olta Xhaçka për  integrimin në BE, përgjigja dhe vaksinat e COVID, dhe rreshtimi në Politikën e Përbashkët të Jashtme dhe të Sigurisë. Shqipëria do të vazhdojë punën e saj për të lëvizur drejt Konferencës së parë Ndërqeveritare, dhe BE-ja do të vazhdojë të sigurojë mbështetje konkrete për qytetarët.”

Më herët, ministrja Xhaçka deklaroi se vendi i ka përmbushur kushtet për anëtarësim.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>