Sot mbahen zgjedhjet e 10-ta kombëtare në Shqipëri që nga viti 1991

Nga Exit News
Sot mbahen zgjedhjet e 10-ta kombëtare në Shqipëri që nga viti 1991

Sot, më 25 prill po zhvillohen zgjedhjet e 10-ta kombetare që prej 1991-shit. Më poshtë po paraqesim këto zgjedhje në shifra:

Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, 3,588,869 shtetas shqiptarë kanë të drejtë vote. Kjo përfshin të gjithë personat me shtetësi shqiptare, përfshirë ata që jetojnë jashtë vendit. Janë rreth 1.3 milion shtetas shqiptarë me të drejtë vote që janë emigrantë, të cilët nuk votojnë dot nga vendet ku jetojnë.

Raporti gjinor midis votuesve është pothuajse i barabartë, 50.5% janë meshkuj dhe 49.5% janë femra. Ndërsa, 107,024 njerëz do të votojnë për herë të parë.

Si rezultat i ligjit të dekriminalizimit, 1,098 persona kanë humbur të drejtën e votës në këto zgjedhje.

Subjektet zgjedhore

12 subjekte, parti ose koalicione zgjedhore po garojnë.

27 parti janë duke kandiduar nga të cilat 17 janë të grupuara në 2 koalicione: Koalicioni i Partisë Demokratike – “Aleanca për Ndryshim me 13 parti dhe Aleanca e Koalicionit Bashkimi Popullor i Imigracionit – Ora e Shpresës dhe Konservatorët me katër parti.

10 parti politike po garojnë veçmas, përfshirë Partinë Socialiste dhe Lëvizjen Socialiste për Integrim.

1871 kandidatë garojnë për 140 vende në Parlamentin Shqiptar, nga të cilët 1866 janë nga partitë politike dhe 5 janë të pavarur.

Në Shkodër, Lezhë, Dibër, Tiranë dhe Gjirokastër kandidojnë, kandidatë të pavarur si: Pal Shkambi, Iliaz Shehu, Elton Debreshi, Boiken Abazi dhe Kreshnik Merxhani.

Ndryshimet e Kodit Zgjedhor

Në ndryshimet e fundit në Kodin Zgjedhor, u vendos që pragu zgjedhor të ishte 1% në shkallë vendi për të gjitha subjektet politike, përfshirë kandidatët e pavarur që garojnë në një zonë elektorale.

Ky prag do të përfaqësonte rreth 17 mijë vota në zgjedhjet e 2013 dhe 16 mijë vota në 2017. Pra, që një njësi ekonomike të marrë një mandat në Asamble, ata duhet të kenë të paktën 1% të votave në të gjithë vendin.

Qytetarët në këto zgjedhje do të votojnë në 5199 qendra votimi, të ndara sipas zonave elektorale.

Procesi zgjedhor

Ka 92 Zona Zgjedhore Administrative (ZAZ), të cilat janë fusha ku bëhet votimi, mblidhet dhe numërohet.

Çdo qendër votimi në këto zgjedhje do të monitorohet me një kamera që do të vendoset përpara qendrës së votimit në një pozicion që nuk zbulon votën.

Në të gjitha qendrat e votimit, do të ketë gjithsej 36,393 komisionerë ndërsa në ZAZ-në 756 anëtarë në të gjithë vendin.

Ka rreth 40,000 njerëz që do të angazhohen në administrimin e zgjedhjeve, në numërim, monitorim dhe anëtarë të KZAZ-ve.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>