Spanja 10 ditë zi kombëtare në nder të mbi 27 mijë viktimave nga koronavirusi

Nga Exit News
Spanja 10 ditë zi kombëtare në nder të mbi 27 mijë viktimave nga koronavirusi

Spanja ka shpallur 10 ditë zi kombëtare, në nder të mbi 27 mijë viktimave nga koronavirusi.

Duke filluar nga e mërkura deri më 5 qershor, flamujt do të jenë në gjysëm-shtizë në më shumë se 14 mijë ndërtesa publike në të gjithë vendin në anijet e marines.

Mbreti Felipe VI, si kreu i shtetit të Spanjës, do të kryesojë një ceremoni solemne për të nderuar të vdekurit, sapo vendi të dalë nga rregullat e tij të rrepta të izolimit.

Kryeministri Pedro Sanchez tha se periudha më e gjatë e zisë në 40 vitet e demokracisë do të jetë për ‘viktimat e fatkeqësisë më të rëndë të shekullit’

Spanja, me mbi 236 mijë të infektuar dhe mbi 27 mijë viktima është ndër 5 vendet më të prekura në botë nga Covid-19.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme