Spitalet private do të ofrojnë edhe tamponin për koronavirusin

Nga Exit News
Spitalet private do të ofrojnë edhe tamponin për koronavirusin

Komiteti Teknik ka miratuar një vendim që lejon spitalet dhe laboratorët privat të ofrojnë kryerjen e tamponave për koronavirusin.

Ky testim tregon nëse pacienti është i infektuar me koronavirus në momentin e kryerjes së tamponit.

Sipas njoftimit të Ministrisë, testimi do të lejohet “vetëm për ata individë, që kanë kërkesë për një dokument që provon se nuk janë të prekur nga SARS-COV2, për të udhëtuar jashtë vendit”.

Ministria e Shëndetësisë pak kohë më parë mori vendim për të lejuar spitalet dhe laboratorët privat të ofrojnë testime serologjike, që masin sasinë e antitrupave ndaj virusit.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>