Studentët në Romë protestojnë për rihapjen e shkollave

Nga Exit News
Studentët në Romë protestojnë për rihapjen e shkollave

Dhjetra studentë protestuan në Romë të hënën, duke kërkuar që qeveria të rihapë sektorin e arsimit në të gjithë vendin pasi shumica e 20 rajoneve të Italisë zgjatën afatet e bllokimit për të parandaluar infeksionet në rritje të COVID-19.

Shkollat ​​italiane u rihapën në mes të shtatorit pas një ndalese gjashtëmujore, më e gjata në Evropë, por shkollat ​​e mesme në të gjithë vendin u mbyllën gradualisht përsëri një muaj më vonë për shkak të rritjes së re të rasteve.

Javën e kaluar qeveria tha që shkollat ​​e mesme mund të rifillojnë me kapacitet 50% që nga 11 janari, por vetëm 4 rajone janë rihapur. Shumica e drejtuesve rajonalë thanë se ishte shumë herët dhe urdhëruan që kthimi në klasa të shtyhej për disa javë.

Italia ka raportuar mbi 78,700 viktima nga koronavirusi që nga zbulimi i pandemisë në shkurt, numri i dytë më i lartë në Evropë pas Britanisë dhe i gjashti më i lartë në botë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>