Sulmi në Vjenë, arrestohen 3 shqiptarë

Nga Exit News
Sulmi në Vjenë, arrestohen 3 shqiptarë

Ministri i Brendshëm austriak, Karl Nehammer deklaroi të enjten se janë arrestuar 15 persona të cilët dyshohet se kanë lidhje  e sulmin terrorist në Vjenë.

Sipas të dhënave nga autoritetet austriake mes të arrestuarve janë dhe 3 shqiptarë.

Kujtim.F (21 vjeç), Argjend G. (22 vjeç) dhe Arijanit F. (21 vjeç) janë shquptarët të cilët dyshohen se kanë lidhje me sulmin.

Nga sulmi të hënën në darkë, 4 persona kanë humbur jetën ndërsa 15 të tjerë janë plagosur.

Policia ende nuk e di se sa persona kanë qënë pjesë e sulmit. Shefi i policisë së Vjenës tha se “për momentim jemi të sigurtë që ka qënë më shumë se një persona. Po hetojmë.”

Policia po ekzaminon 20 mijë video të xhiruara nga personat e rastësishëm.

Policia e vrau personin që nisi sulmin me armë, jashtë kishës Rupert. Ai mbante një pushkë, armë dhe municione.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>