Sulmi terrorist në Londër — Çfarë dimë deri tani

Sulmi terrorist në Londër — Çfarë dimë deri tani

Ditën e mërkurë rreth mesditës në Londër, katër persona u vranë dhe 40 të tjerë u plagosën si pasojë e një sulmi terrorist në rrethimin e godinës së Parlamentit.

Sulmuesi i armatosur me dy thika hyri brenda rrethimit. Ai vrau një oficer policie përpara se policia të qëllonte mbi të.

Çfarë dihet deri më tani:

Ky është sulmi i dytë brenda një dite në Londër;

Herët në mëngjes një makinë doli jashtë korsisë në Urën Westminister, ura mbi Lumin Tamiz afër Parlamentit, dhe hyri në korsinë e këmbësoreve me qëllimin për t’i shtypur. Sipas Shërbimit Ambulator të Londrës të paktën 10 veta u plagosën në urën Westministër;

Në mesditë, një sulmues i vetëm i armatosur me dy thika hyri në rrethimin e godinës së Parlamentit;

Sulmuesi u ndal nga policia përpara se ai të mund të hynte brenda godinës së Parlamentit. Sulmuesi, përpara se të qëllohej nga policia, vrau me thikë një oficer policie;

Policia e Londrës konfirmoi se pesë persona përfshirë edhe sulmuesin u vranë në këtë sulm. Të paktën 40 persona u plagosën. Ndër të plagosurit ishin të paktën tre adoleshentë francezë në moshë shkolle;

Asnjë anëtarë i Parlamentit nuk u lëndua. Pas sulmit, Kryeministrja Tereza May u dërgua në një vend të sigurtë dhe godina u mbyll;

Policia deklaroi se e di indentitetin e sulmuesit dhe po punon për identifikimin e çdo bashkëpunëtori. Mendohet se sulmuesi është i lidhur me terrorizmin islamik;

Forca të shumta policie ndodhen në zonat rreth Westminister.

Çfarë nuk dihet deri më tani:

Çfarë lidhje ka ndërmjet ngajrjes në Urën Westminister dhe sulmit në rrethim e godinës së Parlamentit;

A janë këto dy sulme pjesë e një serie sulmesh terroriste në Mbretërinë e Bashkuar, që priten të ndodhin.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>