Sulmohen llogaritë Twitter të figurave publike nga një mashtrim me kriptomonedha

Nga Exit News
Sulmohen llogaritë Twitter të figurave publike nga një mashtrim me kriptomonedha

Llogaritë zyrtare në rrjetin social Twitter të figurave publike në Amerikë si ish presidenti Barack Obama apo miliarderi Bill Gates, janë sulmuar nga hakera që i përdorën profilet për të reklamuar Bitcoin, një monedhë elektronike.

Joe Biden, Elon Musk dhe Kanye West janë ndër personat e hakuar, profilet e të cilëve kërkuan dhurime në kriptomonedha me premtimin se do i dyfishonin ato për dërguesin.

Twitter tha se sulmi synonte sistement dhe mjetet e brendshme të rrjetit, për të cilin kompania tha se janë marrë masa për të kufizuar aksesin e hakerave në sistem.

Hetimi vijon ndërsa shpërndarja e adresave të Bitcoin në Twitter për momentin është e ndaluar.

Screen Shot at

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>