Armeni

Armenia dhe Azerbajxhani arrijnë në armëpushim

Armenia dhe Azerbajxhani arrijnë në armëpushim

Armenia dhe Azerbajxhani kanë rënë dakord për një armëpushim të përkohshëm në rajonin e Nagorno-Karabakh. Vendimi u arrit pas bisedimeve mes ministrave të jashtëm armen...

Vazhdon lufta Armeni-Azerbajxhan

Vazhdon lufta Armeni-Azerbajxhan

Azerbajxhani dhe Armenia vazhdojnë luftën pavarësisht thirrjeve të Amerikës, Rusisë dhe Francës për armëpushim. Ministri i jashtëm azer do të takohet me të dërguarit e...

Armenia akuzon Turqinë për veprime terroriste

Armenia akuzon Turqinë për veprime terroriste

Kryeministri i Armenisë Nikol Pashinyan tha se veprimet e Turqisë dhe Azerbajxhanit janë "veprime terroriste" mbi Nagorni-Karabakh. Veprimet e tyre, sipas Armenisë janë vazhdim i...

Armenia e gatshme t’i japë fund luftës

Armenia e gatshme t’i japë fund luftës

Armenia është e gatshme të nisë bisedimet për paqen me ndërmjetësimin e OSBE-së, raporton BBC. Ministria e Jashtme armene njoftoi për median se e pranon...

Alieyev nuk terhiqet nga lufta me Armeninë

Alieyev nuk terhiqet nga lufta me Armeninë

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev u zotua se do të luftojë derisa forcat armene të largohen nga territori i kontestueshëm i Nagorno Karabakut. Luftimet atje...

1 2