Takimi Hoti-Macron: Marrëveshja duhet të përfshijë njohje reciproke

Nga Exit News
Takimi Hoti-Macron: Marrëveshja duhet të përfshijë njohje reciproke

Franca mbështet Kosovën në dialogun me Serbinë, i cili duhet të çojë në njohje të ndërsjellë dhe normalizim të marrëdhënieve. Deklarata u bë nga Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti pas takimit të tij në Paris me Presidentin Francez Emmanuel Macron.

Hoti vizitoi Francën të martën për të diskutuar rifillimin e dialogut midis Kosovës dhe Serbisë përpara dy takimeve të ardhshme. Një samit virtual do të organizohet nga Macron dhe Kancelarja gjermane Merkel i përqendruar në dialogun mes dy vendeve, në 10 korrik.

Dy ditë më vonë, shefi i diplomatit të BE Josep Borrell do të presë një samit tjetër, duke shënuar rinisjen e dialogut, të lehtësuar nga i dërguari i posaçëm i BE Mirosllav Lajçak. Kosova do të përfaqësohet nga Hoti, dhe Serbia nga Presidenti Aleksandër Vuçiç.

Nismat e BE-së vijnë pas dështimit të takimit në Shtëpinë e Bardhë të ndërmjetësuar nga i dërguari i posaçëm i SHBA-ve, Richard Grenell për shkak të njoftimit të aktakuzave për krime lufte kundër Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi.

Temat e diskutuara midis Hoti dhe Macron gjithashtu përfshijnë zhvillimet në rajon dhe integrimin në BE, dhe liberalizimin e vizave për Kosovën.

Të dy vendet nënshkruan dy marrëveshje; një për krijimin e Agjencisë Franceze të Zhvillimit (ADF) në Kosovë, dhe një tjetër në lidhje me punësimin e anëtarëve të familjes së diplomatëve në vendet pritëse.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>