Talibanët janë shumë pasur — Ku i gjejnë ata paratë?

Talibanët janë shumë pasur — Ku i gjejnë ata paratë?

Militantët talebanë të Afganistanit janë bërë më të pasur dhe më të fuqishëm që kur regjimi i tyre fundamentalist islamik u rrëzua nga SHBA-të në 2001.

Në mars 2020, talebanët thuhet se fituan 1.6 miliardë dollarë amerikanë, sipas Mullah Yaqoob, djalit të udhëheqësit të ndjerë shpirtëror të talebanëve Mullah Mohammad Omar, i cili zbuloi burimet e të ardhurave të talebanëve në një raport konfidencial të porositur nga NATO dhe më vonë të publikuar nga Radio Evropa e Lirë.

Në krahasim, qeveria afgane solli 5.55 miliardë dollarë gjatë së njëjtës periudhë.

Por nga vijnë paratë e tyre?

1. Droga – 416 milionë dollarë

Afganistani përbën afërsisht 84% të prodhimit global të opiumit gjatë pesë viteve sipas Raportit Botëror të Drogës të Kombeve të Bashkuara 2020.

Pjesa më e madhe e këtyre përfitimeve të drogës ilegale shkojnë për talebanët, të cilët menaxhojnë opiumin në zonat nën kontrollin e tyre. Grupi vendos një taksë prej 10% për çdo hallkë në zinxhirin e prodhimit të drogës, sipas një raporti të vitit 2008 nga Njësia e Kërkimit dhe Vlerësimit në Afganistan, një organizatë kërkimore e pavarur në Kabul.

Kjo përfshin fermerët afganë që kultivojnë lulekuqe, përbërësin kryesor të opiumit, laboratorët që e shndërrojnë atë në drogë dhe tregtarët që lëvizin produktin përfundimtar jashtë vendit.

2. Minierat – 400 milionë dollarë deri në 464 milionë dollarë

Minierat e hekurit, mermerit, bakrit, arit, zinkut dhe metaleve të tjera dhe mineraleve të rralla në Afganistanin malor është një biznes gjithnjë e më fitimprurës për talebanët. Të dy operacionet e vogla të nxjerrjes së mineraleve dhe kompanitë e mëdha afgane të minierave paguajnë militantët talebanë për t’i lejuar ata të mbajnë bizneset e tyre në punë. Ata që nuk paguajnë përballen me kërcënime me vdekje.

Sipas Komisionit të Gurëve dhe Minierave të Talibanëve, ose Da Dabaro Comisyoon, grupi fiton 400 milionë dollarë në vit nga minierat. NATO vlerëson se shifra është më e lartë, në 464 milion dollarë – nga vetëm 35 milion dollarë në 2016.

3. Gjobat dhe taksat – 160 milionë dollarë

Ashtu si një qeveri, talebanët taksojnë njerëzit dhe industritë në zonën e Afganistanit nën kontrollin e tyre. Ata madje lëshojnë faturat zyrtare të pagesës së taksës.

Industritë “e taksuara” përfshijnë operacionet minerare, mediat, telekomunikacionet dhe projektet e zhvillimit të financuara nga ndihma ndërkombëtare. Shoferët gjithashtu akuzohen për përdorimin e autostradave në rajonet e kontrolluara nga talebanët, dhe dyqanxhinjtë paguajnë talebanët për të drejtën për të bërë biznes.

Grupi gjithashtu imponon një formë tradicionale islame të taksimit të quajtur “ushr” – e cila është një taksë prej 10% mbi të korrat e një fermeri – dhe “zekat”, një taksë pasurie 2.5%.

Sipas Mullah Yaqoob, të ardhurat nga taksat – të cilat gjithashtu mund të konsiderohen si zhvatje, gjoba – sjellin rreth 160 milionë dollarë të ardhura në vit.

Meqenëse disa nga ata që tatohen janë kultivues të lulekuqes, mund të ketë një mbivendosje taksash midis të ardhurave nga taksat dhe të ardhurave nga droga.

4. Donacione bamirësie – 240 milionë dollarë

Talibanët marrin kontribute të fshehta financiare nga donatorët privatë dhe institucionet ndërkombëtare në të gjithë globin.

Shumë donacione të talebanëve janë nga bamirësitë dhe fondet private të vendosura në vendet e Gjirit Persik,  historikisht mbështetës të kryengritjes fetare të grupit. Këto donacione shtohen në rreth 150 milionë dollarë në 200 milionë dollarë çdo vit, sipas Qendrës Afganistane për Kërkime dhe Studime Politike. Këto bamirësi janë në listën e grupeve të Departamentit të Thesarit të SHBA që financojnë terrorizmin.

Qytetarët privatë nga Arabia Saudite, Pakistani, Irani dhe disa vende të Gjirit Persik gjithashtu ndihmojnë në financimin e talebanëve, duke kontribuar me 60 milionë dollarë të tjerë në vit në Rrjetin Haqqani të lidhur me talebanët, sipas agjencive amerikane të antiterrorizmit.

5. Eksportet – 240 milionë dollarë

Pjesërisht për pastrimin e parave të paligjshme, talebanët importojnë dhe eksportojnë mallra të ndryshme të përditshme të konsumit, sipas Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Filialet e njohura të biznesit përfshijnë kompaninë shumëkombëshe Noorzai Brothers Limited, e cila importon pjesë makinash dhe shet automjete të montuara dhe pjesë këmbimi të automobilave.

Të ardhurat neto të talebanëve nga eksportet mendohet të jenë rreth 240 milionë dollarë në vit.

Kjo shifër përfshin eksportin e lulekuqes dhe mineraleve, kështu që mund të ketë mbivendosje financiare me të ardhurat nga droga dhe të ardhurat nga minierat.

6. Pasuritë e paluajtshme – 80 milionë dollarë

Talibanët kanë prona të paluajtshme në Afganistan, Pakistan dhe vende të tjera potencialisht, sipas Mullah Yaqoob dhe TV pakistanez SAMAA. Yaqoob tha se të ardhurat vjetore të pasurive të patundshme të NATO -s janë rreth 80 milionë dollarë.

7. Vende të veçanta

Sipas raportimit të BBC -së, një raport i klasifikuar i CIA -s vlerësoi në vitin 2008 se talebanët kishin marrë 106 milionë dollarë nga burime të huaja, veçanërisht nga shtetet e Gjirit.

Sot, sipas burimeve të shumta amerikane dhe ndërkombëtare, qeveritë e Rusisë, Iranit, Pakistanit dhe Arabisë Saudite besohet se financojnë talebanët. Ekspertët thonë se këto fonde mund të arrijnë deri në 500 milionë dollarë në vit, por është e vështirë të vendosësh një shifër të saktë.

 

Botuar ne median The Conversation/Përkthyer nga Exit News

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>