Talibanët ndalojnë shkollat e mesme për vajzat

Nga Exit News
Talibanët ndalojnë shkollat e mesme për vajzat

Talibanët kanë ndaluar vajzat të kthehen në shkollat e mesme në Afganistan. Ata kanëvendosur që vetëm djemtë dhe mësuesit burra të kthehen nëpër klasa, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Talibanët rrëzuan qeverinë e përkrahur nga SHBA-të muajin e kaluar, duke u zotuar për ton më të butë, për dallim nga vitet 1990, kur grave u është ndaluar edukimi dhe puna.

Mirëpo një urdhër nga Ministria e Edukimit, i cili përbën kërcënim për të drejtat e grave, cakton se: Të gjithë mësuesit burra dhe nxënësit duhet të marrin pjesë në institucionet edukative.

Në deklaratën e lëshuar të premten vonë, nuk janë përmendur mësueset apo nxënëset.

Shkollat e mesme, me nxënës të moshave nga 13 deri në 18-vjeçare, zakonisht ndahen në baza gjinore në Afganistan.

Gjatë pandemisë së koronavirusit, ato janë mbyllur vazhdimisht, mirëpo mbyllja më e madhe është vërejtur prej ardhjes së talibanëve në pushtet.

Tani që misioni amerikan ka përfunduar dhe talibanët u kthyen në pushtet, Kombet e Bashkuara kanë thënë se janë “thellësisht të shqetësuara” për të ardhmen e shkollimit të vajzave.

Shkollat fillore tashmë janë hapur me klasa të ndara të djemve dhe vajzave.

Në disa shkolla janë kthyer në punë edhe mësueset gra.

Regjimi i ri ua ka ndaluar grave shkuarjen në universitete private, si dhe u ka caktuar rregull të ri për veshje dhe lëvizje.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>