Talibanët pushtojnë pikat kryesore kufitare pas largimit të SHBA-ve dhe NATO-s

Nga Exit News
Talibanët pushtojnë pikat kryesore kufitare pas largimit të SHBA-ve dhe NATO-s

Disa ditë pasi, Talibanët kanë pushtuar një lagje të largët në veri të Afganistanit, ata lëshuan një letër për sjelljen e banorëve.

Kryengritësit ndaluan pirjen e duhanit dhe paralajmëruan se kushdo që shkel rregullat “do të trajtohet seriozisht”.

Talibanët janë duke bërë përparuar në të gjithë vendin, duke përfituar nga tërheqja e trupave ushtarake të NATO-s dhe SHBA-ve. Ata kanë pushtuar pikat kyçe të kufirit dhe kryeqytetet provinciale.

Në disa zona ata po prezantojnë interpretimin e ashpër të sundimit islamik që u dha atyre famë deri sa u rrëzuan nga SHBA-të, pas sulmeve të 11 shtatorit.

Një deklaratë që pretendonte të vinte nga Talibanët, qarkulloi në mediat sociale këtë javë, urdhëroi fshatarët të martonin me vajzat dhe të vejat e tyre me talibanët.

“Të gjithë hoxhallarët dhe mullahët në zonat e kapura duhet t’u sigurojnë Talibanëve një listë të vajzave mbi 15 vjeç dhe të vejave nën 45 vjeç që do të martohen me luftëtarë Talibanë,” thuhet në letrën, lëshuar në emër të komisionit kulturor të Talibanëve.

Muajin e kaluar ata morën Shir Khan Bandar, një post doganor verior që lidhte vendin me Taxhikistanin mbi një urë të financuar nga SHBA, që shtrihej në lumin Panj.

Talibanët sunduan Afganistanin nga 1996 në 2001 sipas ligjit të Kuranit.

Gratë u urdhëruan të qëndronin brenda nëse nuk shoqëroheshin nga një i afërm mashkull, vajzat u ndaluan të shkollen dhe ato që u gjetën fajtore për krime të tilla si tradhti bashkëshortore u vranë me gurë për vdekje.

Burrat kishin relativisht më shumë liri, por ishin urdhëruar të mos rruheshin, do të rriheshin nëse nuk merrnin pjesë në lutje dhe u thuhej të vishnin vetëm veshje tradicionale.

Afganistani është thellësisht konservator dhe disa xhepa rurale të vendit u përmbahen rregullave të ngjashme edhe pa mbikëqyrjen e Talibanëve – por kryengritësit janë përpjekur të vendosin këto dekrete edhe në qendra më moderne.

Talibanët këmbëngulin se ata do të mbrojnë të drejtat e njeriut – veçanërisht ato të grave – por vetëm sipas “vlerave islamike”, të cilat interpretohen ndryshe në të gjithë botën myslimane.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>