Të hënën hyn në fuqi urdhri për vaksinimin e detyruar të arsimtarëve

Nga Exit News
Të hënën hyn në fuqi urdhri për vaksinimin e detyruar të arsimtarëve

Ditën e hënë hyn në fuqi urdhri për paraqitjen e çertifikatës së vaksinimit nga personeli arsimor në të gjitha shkollat e vendit, njoftoi ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu të premten.

Të gjithë mësuesit duhet të paraqesin çertifikatën e vaksinimit kur të paraqiten në punë dhe e njejta gjë do të vlejë edhe për studentët duke nisur nga 11 tetori, shtoi Manastirliu.

Alternativa e mungesës së çertifikatës së vaksinimit do të jetë testi i përjavshëm ose mësimi alternativ për studentët e pavaksinuar.

“Për arsimatarë të cilët ende nuk e kanë kryer vaksinimin, do të duhet të paraqesin pranë institucioneve shkollore testin dhe të konfirmojnë që nuk janë të prekur nga COVID19 dhe kjo kërkesë do të jetë kërkesë e përjavshme. Nga ana tjetër, vetë universitetet do të organizojnë mësimin e alternuar për ata studentë të cilët nuk do të kenë kryer ende vaksinimin”, tha Manastirliu.

Shkollave i është lënë në dorë të ngrejnë mekanizmat për kontrollin e çertifikatës së vaksinimit.

Mbi 60% e arsimtarëve në Shqipëri kanë marrë dy doza të vaksinave kundër COVID-19 sipas ministres.

Në Shqipëri janë vaksinuar me dy doza 754 020 qytetarë.

Deri tani kanë mbërritur në vendin tonë 2,045,310 vaksina antiCOVID.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>