Të infektuarit me Covid mund të votojnë vetëm nëse paraqiten në qendrat e votimit

Nga Exit News
Të infektuarit me Covid mund të votojnë vetëm nëse paraqiten në qendrat e votimit

Komisioneri Shtetëror, Ilirjan Celibashi deklaroi se të infektuarit me Covid-19 do të lejohen të votojnë nëse shfaqen në qendrat e votimit.

“Në procesin e votimit, se kam pasur disa pyetje, anëtarët e KQZ, nuk janë doktorë, nuk bëjnë vlerësim të askujt nëse duhet apo s’duhet të paraqitet në qendrat e votimit. Kush paraqitet atje do të lejohet të votojë”,  u shpreh Celibashi, gjatë një konference për mediat.

Në lidhje me votimin e të dënuarve, Celibashi tha se ata do të paraqiten në qendrat e votimit.

“Në asnjë prej spitaleve nuk janë ngritur qendra votimi, për shkak të pandemisë, sepse nuk duam të vendosim në rrezik komisionerët. Ata votojnë në qendrën e tyre të votimit”, shtoi ai

Një ditë më parë Celibashi pohoi se të infektuarit nuk do të votojnë pasi duhet të qendrojnë në shtëpi. Exit News argumentoi se një vendim i tillë cenon të drejtën për të votuar të parashikuar nga Kushtetuta dhe KEDNJ.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>