Teatri Kombëtar nisi shfaqjet online në Facbook

Nga Exit News
Teatri Kombëtar nisi shfaqjet online në Facbook

Nën moton “Show must go on” (Spektakli duhet të vazhdojë) trupa e aktorëve të Teatrit Kombëtar nisi të enjten videoshfaqjet në Facebook.

Nata e parë e një serie videoshfaqjesh artistike nisi në orën 19:00 me poezi dhe proza të Ismail Kadaresë.

Aktorët Indrit Çobani, Elia Zaharia Zogu dhe Genti Deçka interpretuan “Mall për Shqipërinë”, “Kinema e vejtër”, “Kitaristi”, “Portret i Lasgush Poradecit”, “Kristal” dhe “Në leksion”.

Kjo ishte nata e parë e 4 mbrëmjeve – deri të dielën – të programuara deri më tani për të vazhduar aktivitetin pavarësisht epidemisë.

Të premten, 10 prill, programi parashikon poezi dhe proza të Dritëro Agollit. Prej orës 19:00 aktorët Dritan Boriçi, Luli Bitri dhe Arben Derhemi do të interpretojnë “Turkesha”, “Pulëbardha”, “Guri dhe pellgu”, “Kali dhe gomari”, “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo”, “Poçari”, “Në vendin tim e në vendin tënd”, “Mundja e Lekë Dukagjinit”.

Të shtunën, 11 prill, program parashikon poezi dhe prozë nga autorë italianë. Prej orës 19:00 aktorët Ina Gjonçi, Anila Bisha dhe Donald Shehu do të interpretojnë poezi nga Cesare Pavese dhe Dino Buzzati.

Të dielën, 12 prill, ora 19:00, aktorja Olta Daku do të flasë për “Anatomia e një aktori”.

Për shkak të epidemisë së koronavirusit, qeveria ka ndaluar të gjitha aktivitetet ekonomike, kulturore, socale dhe sportive.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>