Teatri Kombëtar nën mbrojtjen e Europa Nostras, shpallet sit i rrezikuar

Nga Exit News
Teatri Kombëtar nën mbrojtjen e Europa Nostras, shpallet sit i rrezikuar Teatri Kombetar

Teatri Kombëtar është zyrtarisht pjesë e listës së Federatës Pan-Evropiane për Trashëgiminë Kulturore Europa Nostra si një nga 7 sitet kulturore më të rrezikuara të Europës.

Lajmin e bëri sot publik Europa Nostra me anë të një njoftimi për shtyp.

Me përzgjedhjen e Teatrit Kombëtar në listën e 7 siteve më të rrezikuara, Europa Nostra do të përdorë të gjithë rrjetin e saj për të sugjeruar mundësi për mbrojtjen e tij, përmes projekteve restauruese.

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, e cila prej 2 vitesh është angazhuar për mbrojtjen e teatrit nga shkatërrimi i planifikuar nga kryeministri Rama dhe kryebashkiaku Veliaj, e quan vendimin e Europa Nostrës një “një fitore të rëndësishme”:

“Ky titull vërteton se Teatri Kombëtar njihet ndërkombëtarisht si një sit i trashëgimisë historike dhe kulturore të Shqipërisë, por edhe Evropës.

Titulli tashmë i hap rrugë përpjekjes për të restauruar godinën, ku Europa Nostra luan një rol thelbësor për të lobuar për projektin dhe fondet e nevojitura.

Kjo arritje nuk do ishte e mundur pa mbështetjen e qindra e mijëra qytetarëve gjatë këtyre dy viteve betejë të vazhdueshme.

Lufta për ruajtjen e Teatrit Kombëtar vazhdon, por sot u fitua një betejë e rëndësishme!”

Europa Nostra është organizata më e madhe me shtrirje në hapësirën mbarë evropiane që merret me ruajtjen e trashëgimisë kulturore.

Ajo funksionon si një federatë me pjesëmarrës nga e gjithë Evropa dhe ka status këshillimor për UNESCO-n dhe Bashkimin Evropian.

Për herë të parë, një grup nga Europa Nostra vizitoi Teatrin Kombëtar dhe protestën për mbrojtjen e tij në gusht 2018.

Asokohe, Presideni i organizatës publikoi edhe një letër drejtuar autoriteteve më të larta të vendit ku i kërkontë të tërhiqeshin nga përpjekjet e tyre për shembjen e godinës.

Kryeministri Rama dhe Kryetari i Bashkisë Veliaj refuzuan t’i përgjigjeshin letrës por vazhduan të deklaronin se Teatri Kombëtar nuk kishte asnjë vlerë historike.

Në gusht 2019, Alenca për Mbrojtjen e Teatrit filloi aplikoi zyrtarisht për përfshirjen e Teatrit Kombëtar në programin e “7 Siteve më të Rrezikuara”. Në aplikim, vlerat historike dhe kulturore të kompleksit përmenden si një arsyet kryesore për të cilën godinat duhen ruajtur dhe restauruar.

 

 

4 komente

  1. emri 24 Mars, 2020 në 1:57 pm

    e tallen bythen mire e mire edhe keta evropianet, e perdoren teatrin me shume se vet rama

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme