Testimi: Ilaci AstraZeneca parandalon simptomat e Covid-19

Nga Exit News
Testimi: Ilaci AstraZeneca parandalon simptomat e Covid-19

Kompania AstraZeneca bëri me dije të premten se testimet gjatë fazës së fundit të zhvillimit të një ilaçi antitrupash të kompanisë zbuluan se ai  zvogëlon ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të simptomave të COVID-19.

Studimi klinik i fazës së tretë tregoi se ilaçi-një kombinim i dy antitrupave me veprim të gjatë-zvogëloi rrezikun e zhvillimit të simptomave të COVID-19 me 77 përqind, krahasuar me pacientët që nuk ishin ekspozuar ende ndaj koronavirusit.

Asnjëri nga pacient që mori ilaçin, nuk zhvilloi formën e rëndë të sëmundjes, përkundër pacientëve që morën një placebo, prej të cilëve tre zhvilluan formë të rëndë të koronavirusit, ndërsa dy prej tyre vdiqën.

Agjenti i antitrupave injektohet në muskul në një dozë dhe i lehtë për tu administruar. Në kontrast vaksinat, trupi nuk i prodhon vetë antitrupat, ato administrohen nga jashtë.

Të dhënat treguan se një dozë “mund të parandalojë shpejt dhe në mënyrë efektive simptomatik Covid-19”, tha drejtori i studimit.

Kombinimi i antitrupave mund të mbrojë deri në dymbëdhjetë muaj dhe do të jetë veçanërisht i domosdoshëm për ato kategori personash, të cilëve për arsye imunitare nuk u këshillohet vaksinimi.

AstraZeneca dëshiron t’i dërgojë të dhënat autoriteteve shëndetësore për miratim urgjent ose të kushtëzuar.

 

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>