TikTok, aplikacioni më i shkarkuar i vitit 2020

Nga Exit News
TikTok, aplikacioni më i shkarkuar i vitit 2020

TikTok ishte aplikacioni më i shkarkuar në botë në vitin 2020 duke i zënë vendin e parë Facebook Messenger, sipas kompanisë dixhitale të analitikës App Annie raporton BBC.

Platforma kineze e shpërndarjes së videove është aplikacioni i vetëm që nuk është në pronësi të Facebook që ndodhet në 5 aplikacionet më të shkarkuara në botë

Popullariteti i TikTok u rrit edhe pasi ish-Presidenti amerikan Donald Trump u përpoq ta ndalonte atë në Amerikë.

Aplikacionet në pronësi të Facebook kanë mbajtur vendin e parë që kur nisi matja e shkarkimeve në 2018 dhe ende dominojnë.

Gjiganti i mediave sociale i Mark Zuckerberg përbën pjesën tjetër të pesë të parëve me aplikacionet Facebook, WhatsApp, Instagram dhe Facebook Messenger.

Vitin e kaluar, Presidenti i atëhershëm Donald Trump lëshoi ​​një urdhër ekzekutiv për të ndaluar shkarkimet e reja të aplikacionit TikTok në SHBA.

Administrata Trump pretendoi se TikTok përbënte një rrezik për sigurinë kombëtare pasi qeveria kineze kishte qasje në të dhënat e përdoruesit të saj. Kompania në mënyrë të përsëritur mohoi akuzat.

Për të zgjidhur çështjen u propozua që kompania mëmë ByteDance t’i shiste një pjesë të biznesit të saj amerikan në gjigantin amerikan të teknologjisë Oracle dhe Walmart por kjo nuk u miratua kurrë nga qeveria kineze.

Kur u bë President i SHBA në janar të këtij viti Joe Biden tërhoqi urdhrin ekzekutiv të Trump.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>