Toka e Teatrit Kombëtar pritet t’i kalojë në pronësi të Bashkisë Tiranë

Nga Exit News
Toka e Teatrit Kombëtar pritet t’i kalojë në pronësi të Bashkisë Tiranë

Qeveria do t’i kalojë Bashkisë së Tiranës tokën ku ndodhej godina e Teatrit Kombëtar.

Siç raporton Euronews, prona i kalon bashkisë, pasi Ministria e Kulturës nuk ka parashikuar fonde për ndërtimin e një teatri të ri, ndërsa nga Bashkia e Tiranës janë bërë tashmë disa veprime paraprake.

Gjykata Kushtetuese, rrëzoi VKM-në e vitit 2020 që i kalonte truallin e teatrit nga Ministria e Kulturës te Bashkia e Tiranës me argumentimin se është cenuar autonomia e pushtetit vendor dhe u veprua në kundërshtim me parimin e shtetit të së drejtës për mbrojtjen e trashëgimisë kombëtare.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>