Turisti çek zbulon municione gjatë zhytjes afër Sarandës

Nga Alice Elizabeth Taylor
Turisti çek zbulon municione gjatë zhytjes afër Sarandës

Një turist çek bëri një zbulim gjatë zhytjes në një gji afër Sarandës.

Rreth 20 metra larg bregut, gjatë zhytjes ai filmoi me kamerën e tij gjeti një sasi të madhe municionesh.

“Ne po kërkonim plazhe pa shumë njerëz. Pasi e gjetëm, u hodhëm në ujë dhe notuam në rreth 20 metra larg bregut. Këtu, rreth katër metra thellësi, gjetëm rreth 30-40 predha, “tha ai.

Burri tha se mendoi se ishin shishe në fillim dhe bëri disa video. Kur doli nga uji, u qartësua se ato ishin municione.

“Ato janë shumë afër bregut, duhet bërë diçka “shtoi ai.

Ai menjëherë raportoi në polici në Sarandë por nuk kishte asnjë indikacion se policia hetoi më tej për këtë çështje. Ai tha se uji në zonë është shumë i cekët dhe fëmijët janë parë duke notuar aty afër. Turisti tha gjithashtu se e gjeti ajo pamje ishte shumë tronditëse dhe shqetësuese e se mund të frikësonte turistët.

“Unë i bëj thirrje policisë dhe qeverisë shqiptare të bëjnë diçka për të hequr këto bomba nga deti, ose të paktën të bëjnë një paralajmërim.”

Sipas ekspertëve ushtarakë që panë videot të xhiruara nën ujë, municioni nuk është i vjetër dhe për këtë arsye nuk i përket Luftës së Dytë Botërore. Ka më shumë të ngjarë që arsenali jetë hedhur në det nga një prej qendrave detare të pranishëm në zonë gjatë trazirave civile të vitit 1997 në Shqipëri.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>