Turqia heton hashtagun ‘HelpTurkey’ për kritikë ndaj qeverisë për keqmenaxhim të zjarreve

Nga Exit News
Turqia heton hashtagun ‘HelpTurkey’ për kritikë ndaj qeverisë për keqmenaxhim të zjarreve

Prokurorët në Turqi kanë nisur një hetim për një hashtag të mediave sociale që kritikon reagimin e qeverisë ndaj zjarreve shkatërruese të vendit, duke e akuzuar për përhapjen e “ankthit dhe frikës”.

Hashtagu ‘HelpTurkey’ nisi kur presidenti Recep Tayyip Erdogan u fotografua në një turne në rajonin e dëmtuar duke u hedhur qese çaj vendasve nga një autobus në lëvizje në mes të natës, ndërsa një megafon njoftoi praninë e tij.

“Na ndihmoni!!!!!” Komediani turk Enis Arikan postoi në Tëitter disa orë pas vizitës së Erdoganit në një postim tipik HelpTurkey. “Ne kemi nevojë për aeroplanë urgjentisht. Ne kemi vetëm një botë. ”

Por në një vend thellësisht të ndarë ku edhe ngjarje të vogla nxisin luftëra kulturore midis mbështetësve dhe kundërshtarëve të Erdoganit, hashtag u shndërrua në një skandal, duke çuar në një hetim të prokurorëve.

Qeveria e tij u përball me akuza për keqmenaxhim dhe papërgatitje pasi pranoi se vendi nuk ka aeroplanë zjarrfikës.

Zyra e prokurorëve tha se do të hetonte nëse postimet ishin krijuar “për të krijuar ankth, frikë dhe panik në publik dhe për të poshtëruar qeverinë turke”.

Pothuajse në të njëjtën kohë, rregullatori i medias kërcënoi të gjobisë kanalet televizive që vazhduan të transmetojnë pamje të drejtpërdrejta të zjarreve ose transmetojnë histori “që provokojnë frikë dhe shqetësime në publik”.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>