Twitter pezullon llogarinë e ligjvënëses amerikane

Nga Exit News
Twitter pezullon llogarinë e ligjvënëses amerikane

Rrjeti social ‘Twitter’ pezulloi përkohësisht llogarinë e ligjvënëses amerikane, Marjorie Taylor Greene, për shkak të publikimit të informacioneve keqinformuese për koronavirusin. Twitter njoftoi se llogaria e saj, për 12 orë, do të mund vetëm të lexohet.

Pezullimi prej 12 orësh është dënimi më i lehtë i Twitter, për të cilin faqja e internetit thotë se mund të shkojë nga 12 orë në shtatë ditë, “në varësi të natyrës së shkeljes”. Llogaria e Greene kishte shkelur politikën e dezinformimit disa herë, sipas Twitter.

Greene shkroi në Twitter të hënën se koronavirus nuk ishte “i rrezikshëm për njerëzit e dobët dhe ata nën 65 vjeç”.

Ajo gjithashtu bëri pretendime në lidhje me vdekjet dhe efektet anësore të lidhura me vaksinat, duke i quajtur vaksinat e koronavirusit “të diskutueshme”.

Në një cicërimë tjetër, Greene pohoi në mënyrë të gabuar se “mposhtja e mbipeshes” do t’i mbronte njerëzit nga ndërlikimet e covid-19 dhe vdekjes.

Twitter shtoi një paralajmërim për të dy tweet-et, duke i etiketuar ato si “mashtruese”.

Greene tha në një deklaratë se pezullimi ishte “një sulm i stilit komunist ndaj fjalës së lirë”.

Presidenti Biden tha javën e kaluar se kompanitë e mediave sociale po “vrisnin njerëz” duke lejuar keqinformimin në lidhje me virusin koronavirus.

Biden sqaroi komentet e tij por tha se  Facebook “në vend që ta merrte atë personalisht”, duhet të përqendrohet në “dezinformimin e egër” rreth vaksinave që po përhapeshin në platformat e tij.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>