Twitteri bllokon llogarinë e një grupi ekstremistësh belg

Nga Exit News
Twitteri bllokon llogarinë e një grupi ekstremistësh belg

Twitteri pezulloi një llogari të një grupi studentësh belg të së djathtës ekstreme për postimin e materialeve të dhunës ekstremiste.

Në një deklaratë për NBC, të premten, Twitter tha se “llogaritë në fjalë u pezulluan për shkelje të politikës sonë në lidhje me dhunën ekstremiste”.

Vendimi u zbatua pas publikimit të 67 llogarive në Twitter të lidhura me një lëvizje Etnike, një grup transoqeanik i supremacisë së bardhë.

Kryeministri belg për të djathtën ekstreme Vlams Belang, Dries Van Longenhove e dënoi në profilin e tij këtë vendim.

Van Langenhove themeloi organizatën rinore të nacionalistëve në 2017, sipas gazetës belge De Morgen. Gazeta shkruan se ky grup u bë i famshëm në Belgjikë pasi një television publikoi prova se anëtarët e grupit shpërndanin materiale me përmbajtje raciste dhe anti-semite në një grup sekret.

Edhe llogaria në Twitter e Martin Sellner, drejtuesi i ekstremit të djathtë në Austri, u pezullua, sipas NBC.

Raporti Botëror për Mbrojtjen kundër Urrejtjes dhe Ekstremizmit, i cili nisi pezullimin, gjeti se këto grupe ishin shumë aktive në Twitter dhe në Yuotube, “edhe pse një propagandë e tillë ka frymëzuar 6 sulme në masë që prej tetorit të 2018”.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>