Twitteri bllokon partinë neofashiste italiane

Nga Exit News
Twitteri bllokon partinë neofashiste italiane

Twitter bllokoi partinë neofashiste italiane “Forza Nuova”. Gjithashtu, Tëitteri bllokoi edhe llogarinë perosnale të sekretarit të partisë, ish teroristi Roberto Fiore dhe të zëvendëssekretarit kombëtar e Giuseppe Provenzale, me justifikimin për “shkelje të rregullave” të saj.

Kjo është hera e dytë që mediat sociale bllokojnë “Forza Nuova” dhe organizatën e saj CasaPound, e para ndodhi më 9 shtator 2019 ku Facebook dhe Instagram bllokoi faqet e partisë me justifikimin se “organizatat që përhapin urrejtje ose sulmojnë të tjerët mbi bazën e atyre që janë nuk mund të postojnë në Facebook dhe Instagram”.

Por atëherë, CasaPound e fitoi gjyqin kundër Facebook, dhe gjyqtari urdhëroi Facebook që të riaktivizojë faqen, duke e urdhëruar atë të paguajë edhe tarifat ligjore (15 mijë euro) dhe 800 euro për çdo ditë të mbylljes së faqes.

Nga ana tjetër, gjykata e Romës refuzoi ankesën e paraqitur nga Forza Nuova, duke deklaruar se pezullimi ishte i ligjshëm.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>