Ukraina arreston politikanin pro-rus

Nga Exit News
Ukraina arreston politikanin pro-rus

Një gjykatë ukrainase urdhëroi të enjten vendosjen në arrest shtëpie të aleatit rus, Viktor Medvedchuk.

Ky i fundit, sipas një raportimi të Reuters, akuzohet si agjent i Kremlinit dhe për përpjekje për plaçkitje të pasurisë kombëtare.

Medvedchuk, i cili duhet të qëndrohë në arrest shtëpiak deri më 9 korrik, të mbajë byzylyk elektronik dhe të dorëzojë pasaportën, advokon për lidhje të ngushta me Moskën.

Ai gjithashtu përflitet se është i afërt me Vladimir Putin, duke thënë se presidenti rus është kumbar i vajzës së tij.

Nga ana e tij, Putin është shprehur se e vlerëson për rolin e tij si ndërmjetësues mes dy vendeve.

Medvedchuk i cilëson akuzat ndaj tij si të motivuara politikisht.

Moska mbështeti qëndrimin e tij të mërkurën, përmes zëdhënësit Dmitry Peskov, i cili deklaroi se Rusia nuk do të ndërhyjë, por do ta ndjek çështjen nga afër.

Nëse dënohet, Medvedchuk rrezikon 15 vjet burg.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>