Vajza belge viktima më e re në moshë nga Covid-19 në Evropë

Nga Exit News
Vajza belge viktima më e re në moshë nga Covid-19 në Evropë

Vdekja e një vajze 12-vjeçare me koronavirus në Belgjikë u bë viktima me moshën më të re në Evropë.

Lajmi u raportua nga mediat ndërkombëtare dhe ngre shqetësimin serioz se të gjithë janë të rrezikuar përballë sëmundjes së Covid-19.

Nuk është bërë e ditur nëse vajza ka pasur probleme të tjera shëndetësore, por ajo është më e reja në moshë nga viktimat e raportuara në Evropë.

Belgjika numëron 12 775 persona të infektuar me koronavirus, prej të cilëve 705 kanë vdekur.

Deri më sot viktima më e re në moshë ishte një 14-vjeçar nga Portugalia.

Autoritetet shëndetësore në Spanjë kanë raportuar vdekje të grupmoshës 10-19 vjeç, por nuk kanë specifikuar më tej rastet.

Mbi 800 mijë persona janë infektuar nga Covid-19 në gjithë botën, ndërsa 38 mijë prej tyre kanë vdekur – vdekshmëria 4.8 për qind.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme