Vaksinat e miratuara nga EMA mbrojnë kundër variantit Delta

Nga Exit News
Vaksinat e miratuara nga EMA mbrojnë kundër variantit Delta

Vaksinat e miratuara nga Agjenica Evropiane e Barnave sigurojnë mbrojtje nga varianti Delta i COVID-19, tha të enjten udhëheqësi i strategjisë së vaksinave të agjencisë, Marco Cavaleri.

“Tani për tani, duket se katër vaksinat e miratuara në Bashkimin Evropian mbrojnë kundër të gjitha varianteve që qarkullojnë në Evropë, përfshirë variantin Delta”, tha Cavaleri.

EMA ka miratuar për përdorim vaksinat e Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca dhe Johnson & Johnson.

Vlerësimi optimist vjen në ditën kur Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi se varianti Delta, i identifikuar për herë të parë në Indi, mund të shkaktojë valë të re infektimesh në Evropë.

Varianti Delta konsiderohet nga OBSH si më ngjitës se varianti fillestar i COVID-19 i cili shpërtheu në Mars.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>