Vazhdojnë protestat në Bjellorusi, mbi 50 qytetarë arrestohen

Nga Exit News
Vazhdojnë protestat në Bjellorusi, mbi 50 qytetarë arrestohen

Mijëra qytetarë kanë vazhduar, të dielën, protestat kundër presidentit Lukashenko, në Minsk të Bjellorusisë.

Policia ka arrestuar të paktën 50 qytetarë dhe tentoi disa herë të shpërndajë protestuesit duke i lagur ata me ujë dhe solucione irrituese.

Kjo është dita e 50-të e protestave të qytetarëve në Bjellorusi që kërkojnë largimin e presidentit Lukashenko, në pushtet që prej vitit 1994.

Protestat nisën në 9 gusht, pasi Lukashenko shpalli veten fitues të zgjedhjeve me 80 për qind të votave. Si qytetarët, ashtu dhe ndërkombëtarët i kanë quajtur zgjedhjet jo të lira dhe të ndershme, dhe kanë refuzuar të njohin rezultatet e tyre.

Presidenti Lukashenko, pavarësisht presionit ndërkombëtar, u betua në fshehtësi në 23 shtator.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>