Vazhdon lufta Armeni-Azerbajxhan

Nga Exit News
Vazhdon lufta Armeni-Azerbajxhan

Azerbajxhani dhe Armenia vazhdojnë luftën pavarësisht thirrjeve të Amerikës, Rusisë dhe Francës për armëpushim.

Ministri i jashtëm azer do të takohet me të dërguarit e posaçeëm të ShBA-ve, Francës dhe Rusisë në Gjenevë, të enjten. Ndërsa ministri i jashtëm azerbaxhanas do të takohet me zyrtarët e tre vendeve në Moskë, të hënën.

Bisedimet u arritën pas përpjekjeve të vazhdueshme të tre vendeve për armëpushim, dhe shqetësimit për sigurinë e tubave të furnizimit me gaz nga Azerbajxhani për në Evropë.

Uashingtoni, Parisi dhe Moska janë bashkëdrejtues të grupit Minsk, të OSBE-së që ndërmjetëson bisedimet në Bjellorusi.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme