Veliaj: Apartamentet e shtrenjta po blihen nga ambasadat, vendet e Gjirit Persik dhe Fondacioni Amerikan

Nga Exit News
Veliaj: Apartamentet e shtrenjta po blihen nga ambasadat, vendet e Gjirit Persik dhe Fondacioni Amerikan

Kryebashkiaku Veliaj ka deklaruar se çmimet e apartamenteve në Tiranë janë rritur ndjeshëm sepse po blejnë ambasadorët, të huajt nga ‘vendet e Gjirit’ dhe ‘Fondacioni Amerikan i Investimeve’.

I ftuar në emisionin Opinion, mbrëmjen e së enjtes, Veliaj u pyet nga gazetari Blendi Fevziu se ‘kush po i blen në Tiranë pallatet me 4-5 mijë euro metri katror?’

Në një përpjekje për të justifikuar rritjen e çmimit të apartamenteve, Veliaj deklaroi:

“Ata që blejnë janë ambasada, të huaj, nga vendet e Gjirit [Persik].

Marrim kullën përballë Kishës Ortodokse, është blerë nga një firmë zviceriane.

Një pjesë e madhe e Stadiumit është blerë ose është marrë nga Fondacioni Amerikan i Investimeve, ku ne do të kemi kurset tona të IT-së, ose kodimit.”

Me vendet e Gjirit Persik, Veliaj ka nënkuptuar të huajt nga Irani, Iraku, Kuvajti, Arabia Saudite, Katari, Bahrejni, Omani dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Ndërsa me ‘Fondacionin Amerikan të Investimeve’ Veliaj ka dashur të thotë ‘Fondacionin Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim’ (AADF), i njëjti fondacion që po ndihmon bashkinë në rikonstruksionin e Piramidës së Tiranës.

Sipas Veliajt, apartamentet e shtrenjta në qendër të Tiranës po blihen nga kompani të tilla si ajo e call-centerave, Teleperformance, ‘që e do [zyrën] në qendër të Tiranës dhe janë gati të paguajnë.’

Ndërsa për shqiptarët, ai tha se është normale që studentët që vijnë, të jetojnë në periferi dhe jo në qendër ku çmimet janë të larta:

“Kur dikush është student ose i sapoardhur në Tiranë kryesisht rri në periferi siç rri në periferi të Parisit ose Vjenës, ose të Londrës. Këto i cakton tregu.”

 

5 komente

 1. Hajredin 25 Shtator, 2020 në 6:49 pm

  po kur je banor i tiranes qe punon e prane nuk u afrohesh dot atyre apartamenteve si e shpjegon ky zotnia?

 2. EJ 25 Shtator, 2020 në 11:27 pm

  Pyetja qe duhet ti behet kryetarit eshte sa parqe ka ndertuar keto 5 vitet e fundit. Ose me mire sa ka shkaterruar. Vec ju lutem mos e lini te numeroje parqet e vjetra ose kopshtet ne cepat e pallateve. Bejani te qarte perkufizimin se ndoshta nuk e ka mesuar ne shkolle.

 3. Agim 26 Shtator, 2020 në 8:41 am

  Bravo

 4. Pierre 26 Shtator, 2020 në 11:34 pm

  Esht dicka normale cmimet e shtrenjta vetem te hujt i peballojn klasa mesatare nuk u afrohet dot nuk ka asgje te keqe kush ka pare pagun kshu esht gjithanej dhe ktu ne France parja snjef kombsi

 5. Pierre 26 Shtator, 2020 në 11:35 pm

  Esht dicka normale cmimet e shtrenjta vetem te hujt i peballojn klasa mesatare nuk u afrohet dot nuk ka asgje te keqe kush ka pare pagun kshu esht gjithanej dhe ktu ne France parja snjef kombsi

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme