Vendet e BE-së, SHBA dhe Emiratet Arabe japin mbi 450 milionë euro për rindërtimin

Nga Exit News
Vendet e BE-së, SHBA dhe Emiratet Arabe japin mbi 450 milionë euro për rindërtimin

Në Bruksel u mbajt sot Konferenca e Donatorëve, ku vende të ndryshme nga BE-ja dhe jashtë saj, mblodhën mbi 450 milionë euro fonde për të ndihmuar Shqipërinë në rindërtimin nga pasojat që la tërmeti i 26 nëntorit 2019.

Rreth 40 vende nga BE-ja, Azia, Afrika dhe Amerika ofruan ndihmë për vendin. Exit News sjell listën e fondeve të vëna në dispozicion:

 • Komisioni Europian €115 milionë
 • Franca €100 milionë (€60 milionë hua)
 • Emiratet e Bashkuara Arabe €70 milionë
 • Italia €65 milionë
 • Turqia €45 milionë
 • Gjermania €11 milionë
 • Zvicra €9 milionë
 • Suedia €5,6 milionë
 • Katari €5 milionë
 • SHBA €4,3 milionë
 • Holanda €3 milionë
 • Polonia €2,7 milionë
 • Japonia €2,5 milionë
 • Greqia €2,5 milionë
 • Danimarka €2 milionë
 • Serbia €2 milionë
 • Britania e Madhe 1,89 milionë
 • Kroacia €1 milion
 • Austria €1 milion
 • Norvegjia €2,5 milionë
 • Mali i Zi €500 mijë
 • Azerbajxhan €500 mijë
 • Rumania €420 mijë
 • Çekia €380 mijë
 • Irlanda €300 mijë
 • Finlanda €300 mijë
 • Korea €300 mijë
 • Sllovenia €300 mijë
 • Kosova €250 mijë
 • Sllovakia €250 mijë
 • Hungaria €250 mijë
 • Luksemburgu €250 mijë
 • Bullgaria €100 mijë
 • Maqedonia  €97 mijë
 • Bosnje e Hercegovina €50 mijë
 • Lihtenshtajn €50 mijë
 • Spanja  €25 mijë
  • Totali: €455 milionë.

Tërmeti i 26 nëntorit 2019 shkaktoi 51 viktima dhe një dëm prej rreth 900 milionë eurosh.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>