Vendimi i KKT për Teatrin, PD: Presion ndaj Gjykatës Kushtetuese

Nga Exit News
Vendimi i KKT për Teatrin, PD: Presion ndaj Gjykatës Kushtetuese

Miratimi i lejes nga KKT për ndërtimin e godinës së Teatrit Kombëtar është presion ndaj Gjykatës Kushtetuese, sipas Partisë Demokratike.

Këshilli Kombëtar i Territorit dha sot lejen për ndërtimin e Teatrit Kombëtar para se Gjykata Kushtetuese të shprehet mbi ligjshmërinë e procesit të ndjekur nga qeveria dhe Bashkia Tiranë që çuan në shembjen e godinës së vjetër.

Përfaqësuesja e PD, Albana Vokshi thotë se marrja e këtij vendimi me nxitim zbulon se interesi për ndërtimin e një godine të re nuk ishte as arti e as kultura por fitimet “nga projekti korruptiv i kullave që do të shërbejnë si lavatriçe e parave të pista të krimit e korrupsionit.”

Vokshi sjell në vëmendje paqartësitë në deklaratat e Bashkisë dhe qeverisë mbi ndërtimin e Teatrit, pasi në fillim u tha se do të ndërtohej me PPP pasi nuk kishte fonde dhe më vonë u tha se do të merrej borxh për të financuar ndërtimin.

“Vendimi i sotëm është një tjetër akt i arbitraritetit, dhunimit të ligjit, gjykatave dhe interesit publik”, shton Vokshi në deklaratën e saj.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>