Vetëm 26 nga 128 parti kanë dorëzuar raportet financiare në KQZ

Nga Exit News
Vetëm 26 nga 128 parti kanë dorëzuar raportet financiare në KQZ

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, KQZ ka dërguar në Prokurori katër funksionarë publik për verifikim të formularit të dekriminalizimit.

KQZ “ka miratuar 83 formularë vetëdeklarimi për vakancat në këshillin bashkiak, 39 kandidatë janë burra dhe 33 kandidate gra. Në 2020 refuzuan depozitimin e formularit të vetdeklarimit 38 kandidatë të subjekteve politike”, u shpreh kryetari i KQZ-së Ilirjan Celibashi, të enjten, në raportimin në Kuvend.

Ndërsa për raportet financiare të partive politike, Celibashi u shpreh se “nga 128 parti të regjistruara, raportin financiar e depozituan vetëm 26 parti politike”.

KQZ certifikoi të mërkurën rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit dhe caktoi ndarjen e mandateve.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>