Vetëvendosje publikon listën e kandidatëve, Kurti e Osmani të parët

Nga Exit News
Vetëvendosje publikon listën e kandidatëve, Kurti e Osmani të parët

Lista e kandidatëve të Lëvizjes Vetëvendosje për zgjedhjet e 14 shkurtit kryesohet nga Albin Kurti dhe Vjosa Osmani.

Albin Kurti është kandidati për kryeministër i Vetëvendosjes.

Vetëvendosja ka bërë publike, të shtunën, listën me 110 kandidatë për deputetë.

Mes kandidatëve janë deputetët aktualë të LVV-së si Glauk Konjufca, Albulena Haxhiu, Mimoza Kusari Lila, Arben Vitia, Haki Abazi etj.

Ndërkohë e katërta në listë renditet Vasfije Krasniqi-Goodman, një prej të mbijetuarava nga dhuna seksuale gjatë luftës së Kosovës.

Bie në sy dhe kandidimi i Shqipe Mehmeti – Selimit, e njohur si ish-ushtarja më e re e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ajo ka qenë 15 vjeç kur iu bashkua Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Po ashtu mes kandidatëve është dhe aktorja e njohur Ardiana Matoshi.

Në Kosovë, çdo votues ka të drejtë të zgjedhë 5 kandidatë nga partia e tij e preferuar.

Në bazë të përqindjes së votave dhe vendeve që fiton partia në parlament, kandidatët që marrin më shumë vota fitojnë mandatin.

Lista e plotë e propozuar nga Vetëvendoje është:

1 Albin Kurti
2 Vjosa Osmani Sadriu
3 Glauk Konjufca
4 Vasfije Krasniqi
5 Avni Dehari
6 Albulena Haxhiu
7 Arben Vitia
8 Donika Gërvalla
9 Gani Krasniqi
10 Shqipe Mehmeti Selimi
11 Liburn Aliu
12 Hekuran Murati
13 Armend Muja
14 Arbërie Nagavci
15 Adnan Rrustemi
16 Haxhi Avdyli
17 Fatmire Kollçaku
18 Mimoza Kusari Lila
19 Haki Abazi
20 Ardian Gola
21 Rozeta Hajdari
22 Xhelal Sveçla
23 Saranda Bogujevci
24 Faton Peci
25 Fitore Pacolli
26 Hydajet Hyseni
27 Hysamedin Feraj
28 Jahja Koka
29 Yllza Hoti
30 Hajrulla Çeku
31 Bajram Mavriqi
32 Besim Muzaqi
33 Doarsa Kica Xhelili
34 Fitim Uka
35 Tinka Kurti
36 Fitim Haziri
37 Arbëreshë Hyseni Kryeziu
38 Arbër Rexhaj
39 Dimal Basha
40 Burim Karameta
41 Enver Dugolli
42 Arijeta Rexhepi
43 Valon Ramadani
44 Valdet Januzaj
45 Albana Morina Xharra
46 Agon Batusha
47 Fatmir Humolli
48 Jeta Statovci
49 Alban Hyseni
50 Hysen Durmishi
51 Arta Bajralia
52 Arion Thaqi
53 Ali Tafarshiku
54 Angjelina Krasniqi
55 Artan Abrashi
56 Rrustem Leti
57 Shqipe Metaj Isufi
58 Luan Aliu
59 Labinotë Demi Murtezi
60 Adriana Matoshi
61 Avni Zogjani
62 Mirsad Shkreta
63 Arjeta Fejza
64 Nasuf Bejta
65 Gazmend Gjyshinca
66 Jetmira Vrenezi
67 Nijazi Isaku
68 Drita Millaku
69 Eman Rrahmani
70 Mefail Bajqinovci
71 Hatixhe Hoxha
72 Ekrem Mustafa
73 Fjolla Ujkani
74 Enver Haliti
75 Mentor Arifaj
76 Vendenis Lahu
77 Gegë Lleshi
78 Mimoza Shala
79 Visar Korenica
80 Gresa Bytyqi
81 Halil Thaçi
82 Mirlinda Sadiku
83 Hysni Mehani
84 Lumnije Mikullovci
85 Milazim Salijaj
86 Bernarda Radoncic
87 Edmond Pruthi
88 Blerim Gashani
89 Liri Loshi
90 Agime Gashaj
91 Adnan Ademi
92 Rreze Duli
93 Xhafer Berisha
94 Albana Gashi
95 Alban Bajrami
96 Leonora Sfarqa
97 Shpejtim Arifi
98 Besnik Zeqiraj
99 Jehona Ferizi
100 Ilir Aliu Kapiti
101 Nazlie Bala
102 Uran Halimi
103 Jeton Lajqi
104 Nita Bakalli Istrefi
105 Abdyl Gashi
106 Driton Hyseni
107 Orges Tafilaj
108 Shenaj Shala
109 Gramos Agusholli
110 Salih Zyba

2 komente

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme