Vetingu, shkarkohet gjyqtarja Dhurata Haveri për mosjustifikim të pasurisë

Vetingu, shkarkohet gjyqtarja Dhurata Haveri për mosjustifikim të pasurisë

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shkarkoi sot nga detyra gjytaren e Apelit për Krimet e Rënda Dhurata Haveri, për shkak të mosjustifikimit të pasurisë.

Vendimi u mor nga Olsi Komici, Suela Zhegu dhe Xhensila Pine.

Gjyqtarja Haveri u hetua vetëm për kriterin e pasurisë, ku KPK gjeti probleme të shumta.

KPK ka gjetur probleme me burimet e ligjshme të pasurisë për një apartament me sipërfaqe 140 metër katrorë në Tiranë, blerë në vitin 2003 për 69 300 euro. Gjyqtarja ka deklaruar si burim për blerjen e pronës të ardhurat nga paga, një kredi dhe të ardhurat nga shitja e një apartamenti në Shkodër, ku një e pesta e vlerës i takonte të shoqit. Por KPK ka gjetur mospërputhje të vlerës së parave që i takonin të shoqit nga shitja e shtëpisë dhe vlerës të deklaruar në deklaratat e pasurisë.

Për blerjen e një apartamenti tjetër në Shkodër me vlerë 4,7 milionë lekë, KPK u shpreh se nuk gjyqtarja nuk kishte burime të ligjshme të të ardhurave. Gjyqtarja ka deklaruar se ka marrë një hua prej 5 milionë lekësh tek një I afërm për të blerë këtë apartament, por huadhënësi nuk ka mundur të justifikojë pasjen e 5 milionë lekëve për t’ia dhënë hua gjyqtares.

Komisioni ngriti gjithashtu dyshime për marrjen e një kredie të butë, që gjyqtarja e ka përdorur si burim për blerjen e një apartamenti në Farkë të Tiranës. Sipas KPK-së, gjyqtarja ka marrë kredi të butë në kundërshtim me ligjin, pasi ndërkohë ajo zotëronte dy apartamente të tjera.

LEXO  Arrestohet anëtari i gjashtë i bandës që trafikonte heroinë

Edhe për dy pasuri të tjera, blerjen e një garazhi në Farkë për 5 mijë euro si dhe një makinë Citroen për 19 mijë euro, KPK nuk ka gjetur burime të ligjshme financiare.

Po ashtu, analiza financiare e gjyqtares ishte negative për vitet 1991-2016; ku KPK gjeti mungesë burimesh financiare për shpenzimet e jetesës, udhëtimet dhe mobilimin, në vlerën rreth 8,8 milionë lekë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>