Vritet Xhoni i Xhihadit

Pentagoni ka arsye të besojë së militanti i Shtetit Islamik, i njohur si Xhoni i Xhihadit, është vrarë në një sulm me dron në Siri, deklaroi të premten një zëdhënës ushtarak amerikan.

Xhoni i Xhihadit u bë i njohur, gjatë vitit 2014, në një seri videosh ku ai ekzekuton me prerje koke civilë perendimorë të marrë peng nga Shteti Islamik.

Zëdhënësi ushtarak, Steve Warren, u shpreh se objektivi i sulmit ishte Xhoni i Xhihadit dhe, ndonëse do të duhet kohë për të deklaruar në mënyrë përfundimtare rezultatin e sulmit, ata janë të sigurtë që objektivi është eleminuar.

Militanti 26 vjeçar, me emrin e vërtetë Mohammed Emwazi, ishte qytetar britanik, i lindur në Kuvajt. Në vitin 2014, ai u shfaq në videon e parë ku ekzekutoi gazetarin amerikan James Foley, pasuar nga videot e ekzekutimit të gazetarit Steven Sotloff, punonjësve humanitarë David Haines dhe Alan Henning dhe disa civilëve të tjerë.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>