Vuçiç komenton për herë të parë aktakuzat ndaj Thaçit dhe Veselit

Nga Exit News
Vuçiç komenton për herë të parë aktakuzat ndaj Thaçit dhe Veselit

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka komentuar për herë të parë akuzat e ngritura ndaj Presidentit Thaçi dhe ish-kryetarit të kuvendit Veseli nga gjykata Speciale e Hagës, ditën e premte, pas takimit në Bruksel me Komisionerin e Zgjerimit Varleheyi

Vuçiç tha se Serbia duhet të tregohet e përmbajtur.

“Gjëja më e rëndësishme për ne është të jemi të përmbajtur. Ne e dimë që kanë ndodhur krime të tmerrshme. Në çdo gjë tjetër, duhet të tregojmë përmbajtje, pasi kështu mbrojmë popullin serb në Kosovë nga çdo dhunë, incident dhe sulm” — tha Vuçiç.

Presidenti Hashim Thaçi dhe kreu i PDK-së Kadri Veseli, bashkë më të tjerë, janë akuzuar zyrtarisht për krime kundër njerëzimit nga Zyra e Prokurorisë Speciale në Kosovë e Gjykatës Ndërkombëtare për Krimet kundër Njerëzimit në Hagë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>