Zaev: E ardhmja është BE, jo bashkimi Shqipëri-Kosovë

Nga Exit News
Zaev: E ardhmja është BE, jo bashkimi Shqipëri-Kosovë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, është shprehur se e ardhmja e vendeve të Ballkanit Perëndimor është integrimi evropian. Ai e ka konsideruar bashkimin mes Kosovës dhe Shqipërisë një ide jo të mirë.

Një Evropë pa kufij në të cilën njerëzit bashkëpunojnë dhe komunikojnë dhe jam i bindur se këto ide janë nga individët që janë pakicë dhe s’kanë të ardhme”, tha Zaev.

Deklaratat duken se e kanë shtysën nga komentet e kryeministrit në pritje të Kosovës, Albin Kurti. Ky i fundit javën e shkuar deklaroi se pavarësisht dëshirës së shumë shqiptarëve, kushtetuta e Kosovës e pengon shprehimisht bashkimin me Shqipërinë.

Zaev theksoi rëndësinë e rritjes së bashkëpunimit rajonal dhe besimin se problemet që mundojnë rajonin do të kapërcehen përmes dialogut.

Nuk është e lehtë të gjesh një zgjidhje, unë kalova  në disa procese të vështira – ligjin për përdorimin e gjuhës në Maqedoninë e Veriut, kalova një marrëveshje me Bullgarinë, Marrëveshjen e Prespës me Greqinë, emri kushtetues i vendit ndryshoi dhe nuk është e lehtë, kjo është me të vërtetë e vështirë. Në mënyrë që Serbia, Kosova dhe vendet e tjera të mposhtin të gjitha sfidat e tyre duhet ta bëjnë atë përmes dialogut, diplomacisë, miqësisë,” deklaroi Zaev.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>