Zaev e quan mos hapjen e negociatave dështim të BE-së

Zaev e quan mos hapjen e negociatave dështim të BE-së

Kryeministri maqedonas, në një konferencë për shtyp gjatë Forumit Ekonomik në Shkup, deklaroi se mos hapja e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ishte një dështim i politikës së BE-së.

“Vendimi i BE-së është një dëshpërim i madh për ne, por edhe një mossukses i politikës së Bashkimit Evropian ” u shpreh Zaev.

Zaev e cilësoi vendimin, të kushtëzuar nga vetoja e Bullgarisë, veçanërisht të padrejtë ndaj Shqipërisë.

“Kur Europa të jetë gati ne jemi  gati. Vendimi është shumë i pandershëm për të dyja vendet, por mbi të gjitha është shumë i pandershëm për Shqipërinë”, tha ai.

Zaev paralajmëroi se vendet e Ballkanit Perëndimor do të angazhoheshin më shumë për t’u afruar me njëra-tjetrën.

“Popujt dhe qeveritë tona, në mes të Ballkanit, demonstrojnë vlera evropiane. Ne me shpejtësi të madhe kemi nisur mënjanimin e barrierave dhe pengesave mes nesh. Kemi sfida të përbashkëta dhe kultura të përbashkëta,” përfundoi ai.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>