Zelanda e Re regjistron 13 raste të reja, pas shpërthimit të dytë të infeksioneve në vend

Nga Exit News
Zelanda e Re regjistron 13 raste të reja, pas shpërthimit të dytë të infeksioneve në vend

Zelanda e Re raportoi 13 raste të reja të të infektuarve me koronavurus ditën e djelë, pasi shpërthimi i parë i virusit pas tre muajsh pa infeksione të reja lokale në vend vijoi të rritet.

Të gjithë përveç njërit nga rastet e rja ishin transmetime komunitare dhe lidhen me grupin e të infektuarve në Auckland, ku filloi ky shpërthim i virusit, sipas drejtoreshës së përgjithshme të shëndetësisë në Zelandën e Re.

Kjo e çon numrin total të të infektuarve të rinj në Zelandën e Re në 69.

Nga fillimi i vitit vendi kishte regjistruar vetëm 1,271 raste me Covid-19.

Zelanda e Re po përballet me shpërthimin e dytë të infeksioneve dhe karantina në Auckland u zgjat pak ditë më parë.

Kryeministrja Jacinda Arden, brenda ditës së hënë do të vendosë nëse zgjedhjet e përgjithshme do të vijojnë në datën 19 shtator kur parashikohet të zhvillohen.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>