Zgjedhjet presidenciale në Francë, Macron e Le Pen shkojnë në raundin e dytë

Zgjedhjet presidenciale në Francë, Macron e Le Pen shkojnë në raundin e dytë

Kandidatja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen dhe kandidati i pavarur i qendrës së majtë Emmanuel Macron do të përballen më 7 maj në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Francë.

Në raundin e parë që u zhvillua dje, Emannuel Macron kryesoi me 23,7 për qind të votave, ndjekur nga Marine Le Pen me 21,7 për qind të votave. Në vend të tretë e të katërt u renditën kandidati i ekstremit të majtë Jean-Luc Mélenchon dhe kandidati i konservatorëve Francois Fillon me nga 19,5 për qind të votave secili.

Për herë të parë në 60 vjet, kandidatët e asnjërës prej dy partive të mëdha, socialistëve dhe republikanëve, nuk arritën të kalonin raundin e parë të votimeve.

Rezultatet gjithashtu tregojnë se elektorati francez ka qëndrime të ndryshme për të ardhmen e Francës dhe vendin e saj në Bashkimin Evropian. Macron dhe Le Pen kanë qëndrime të kundërta në lidhje me këtë çështje:

Marine Le Pen drejton partinë e Frontit Kombëtar të ekstremit të djathtë e njihet për qëndrimet anti-evropiane dhe anti-emigrantë. Ajo ka premtuar mbajtjen e referendumit Frexit – për daljen e Francës nga Bashkimi Evropian

Në anën tjetër, Macron përfaqëson një lëvizje të re En Marche! të qendrës së majtë dhe mbron idenë e një France të hapur, më tolerante dhe më të përfshirë në çështjet e Bashkimit Evropian.

Është e pamundur të injorohet roli që ksenofobia dhe islamofobia luajtën në këto zgjedhje.

Këto ishin zgjedhjet e para të zhvilluara pasi vendi shpalli gjendjen e jashtëzakonshme pas sulmeve të vazhdueshme terroriste në Paris e Nice. Frika e një sulmi tjetër u rrit të enjten e kaluar kur një francez vrau një oficer policie në një sulm të dyshuar si me prapavijë terroriste.

Marine Le Pen e shfrytëzoi incidentin e së enjtes për t’i thënë qytetarëve se qeveria franceze nuk ishte e aftë për të mbajtur rendin. Sipas saj përgjigjia ndaj sulmeve terroriste duhet të ishte globale, ç’ka nënkuptonte largimin e shtetasve të huaj nga Franca.

Ndërkohë Macron, në kundërshtim me Le Pen, ka theksuar se kërcënimi më i madh i Francës nuk vjen nga emigrantët, por nga nacionalistët.

Rezultatet e sondazheve për raundin e dytë tregojnë fitoren e Macron me diferencë të madhe, 62 për qind përkundrejt 38 për qind për Marine Le Pen.

Ndërkohë kandidatët e tjerë, të eliminuar tashmë nga gara, i kanë kërkuar votuesve të tyre të mbështesin Emmanul Macron në zgjedhjet e 7 majit.

Nuk dihet se sa e suksesshme do të jetë fushata e të gjithëve kundër Le Pen, sidoqoftë dihet me siguri se Presidenti i ardhshëm i Francës do të jetë një hyrje e re mes partisë së majtë e të djathtë që kanë dominuar për dhjetra vite politikën franceze.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>