Zgjedhjet presidenciale në Francë, Marine Le Pen dorëhiqet nga drejtimi i Frontit Kombëtar

Zgjedhjet presidenciale në Francë, Marine Le Pen dorëhiqet nga drejtimi i Frontit Kombëtar

Marine Le Pen, kandidatja për Presidente në Francë, dha dje dorëheqjen nga drejtimi i partisë Fronti Kombëtar për tu dedikuar tërësisht në zgjedhjet presidenciale të 7 majit.

“Sonte nuk jam më kryetare e Frontit Kombëtar, por jam kandidate presidenciale”, deklaroi Marine Le Pen gjatë një emisioni lajmesh ku ishte e ftuar.

Vendimi i saj vjen vetëm një ditë pas zhvillimit të raundit të parë të zgjedhjeve, ku Le Pen dhe kandidati i qëndrës Emmanule Macron dolën fitues për të vazhduar garën në raundin e dytë.

“Unë gjithmonë kam menduar se presidenti i republikës është presidenti i të gjithë francezëve. Kjo është arsyeja se përse mu duk kaq e rëndësishme të lija drejtimin e partisë”, u shpreh Le Pen.

Analistë të ndryshëm politikë në Francë e kanë komentuar vendimin e Le pen si akt simbolik që synon të tregojë shqetësimin e saj për vendin në tërësi dhe jo vetëm për partinë e saj. Ky vendim u duk edhe më i nevojshëm pas bashkimit të pothuaj gjith kandidatëve të tjerë që dolën nga gara presidenciale, në krah të Emmanuel Macron.

Rezultatet e sondazheve për raundin e dytë tregojnë fitoren e Macron me diferencë të madhe, 62 për qind përkundrejt 38 për qind për Marine Le Pen. Por pavarësisht sondazheve, Marine Le Pen u shpreh dje e bindur se do të fitojë dhe do të jetë presidentja e Francës për vitet e ardhshme.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>