Zyrtari amerikan: kritikon opozitën për protestat, mbron qeverinë

Zyrtari amerikan: kritikon opozitën për protestat, mbron qeverinë

SHBA-të do të përdorin të gjitha mjetet në dispozicion për të mbështetur luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit si dhe për të promovuar llogaridhënie, transparencë dhe qeverisje të mirë. Kjo përfshin përdorimin e autoriteteve të caktuara për sanksione për vizat kur të jetë me vend.

Kjo është deklarata e Mathew Palmer, Zëvendës Ndihmës-Sekretari i Shtetit në SHBA, në një intervistë përmes postës elektronike për gazetarin e Top-Channel, Muhamed Veliu.

Për krizën politike në vend Palmer u shpreh se nuk janë SHBA-të që duhet të zgjidhin krizën politike në vend, por vetë partitë politike.

Ai e kritikoi djegjen e mandateve dhe bojkotin e parlamentit:

Djegia e mandateve parlamentare, bojkoti i zgjedhjeve, dhuna që kemi parë në protestat e organizuara politikisht janë, në themel, në kundërshtim me praktikat demokratike. Partitë e opozitës duhet të kërkojnë një shteg drejt dialogut me qeverinë lidhur me reformën zgjedhore. Pengimi i një procesi zgjedhor potencialisht përbën arsye për moskualifikim për të hyrë në Shtetet e Bashkuara.

Gjithashtu, ai bëri thirrje për protesta paqësore:

Dua të jem shumë i qartë me Zoti Basha, Zonja Kryemadhi dhe të tjerë në partitë e tyre: nëse në protestat e ardhshme ka akte dhune, për ne ata do të jenë përgjegjësit. Demonstratat e dhunshme po dëmtojnë përpjekjet e Shqipërisë për reforma demokratike si dhe perspektivën e vendit për të ecur përpara në rrugën drejt BE. Pengimi i një procesi zgjedhor potencialisht përbën arsye për moskualifikim për të hyrë në Shtetet e Bashkuara.

Sipas, zyrtarit amerikan së shpejti, do të krijohet edhe Gjykata Kushtetuese, e cila prej më shumë se një viti është bllokuar.

Së shpejti, Presidenti Meta do të ketë shansin të zgjedhë një gjyqtar për Gjykatën Kushtetuese nga një listë avokatësh të kualifikuar.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>