Aktivistja Karaj fiton çmim ndërkombëtar për të drejtat e njeriut  

Nga Alice Taylor
Aktivistja Karaj fiton çmim ndërkombëtar për të drejtat e njeriut  

Aktivistja shqiptare Xheni Karaj ka fituar një çmim ndërkombëtar për aktivizmin dhe përfshirjen e saj në komunitetin LGBTIQ, dhënë nga organizata Civil Rights Defenders (CRD) me qendër në Suedi.

Çmimi për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut iu dha Karajt dhe aktivistit nga Uganda Frank Mugisha, i cili gjithashtu mbron të drejtat LGBTIQ.

“Xheni Karaj nga Shqipëria dhe Frank Mugisha nga Uganda janë dy aktivistët më të guximshëm LGBTI+ dhe mbrojtësit e të drejtave të njeriut në botë,” tha CRD në një deklaratë për shtyp, duke shtuar se, pavarësisht se punojnë në mjedise ku homofobia është e shfrenuar, ata vazhdojnë të luftojnë me këmbëngulje për të drejtën e çdo individi për të pasur orientimin e tij seksual ose identitetin gjinor.”

Organizata vuri në dukje se të dy fituesit kanë qenë të rëndësishëm në ndërtimin e lëvizjeve LGBTI+ në vendet e tyre dhe kanë frymëzuar aktivistët LGBTI + në të gjithë rajonin e Ballkanit dhe kontinentin afrikan.

Xheni Karaj dhe Kristi Pinderi ishin ndër aktivistët e parë shqiptarë që nisën lëvizjen LGBTIQ përmes krijimit të organizatës LGBT Aleanca. Karaj ka pasur gjithashtu një rol kyç në organizimin e Paradave të Krenarisë në Tiranë, si dhe ka marrë pjesë në protesta të ndryshme për të drejtat e grave, të drejtat LGBTIQ dhe kundër dhunës në familje dhe seksuale.

Ajo është pjesëmarrëse në nisma të ndryshme duke përfshirë qendrën STREHA, strehën e parë dhe të vetme në Shqipëri për anëtarët e komunitetit LGBTIQ, dhe degën lokale të Civil Rights Defenders.

Madje Karaj shfaqet rregullisht në televizion dhe në media për të folur në emër të anëtarëve të komunitetit LGBTIQ, shpesh duke u përballur me gjuhën e urrejtjes, homofobisë, seksizmit dhe sulmeve personale.

Ajo është sulmuar edhe fizikisht teksa ishte në plazh me partneren e saj. Sulmuesi i supozuar ishte një mjek, i cili i tha se “njerëzit si ju” ai duhet t’i kishte lënë të vdisnin në spital. Rasti u raportua në polici, por prokurori tha se nuk kishte mjaftueshëm prova për krim të urrejtjes dhe çështja u pushua.

“Këto 13 vite aktivizëm, megjithëse plot sfida, kanë qenë më të bukurat për mua. Deri në moshën 21-vjeçare mendoja se nuk kishte vend për njerëz si unë në këtë botë. Kur fillova aktivizmin në moshën 21-vjeçare kuptova forcën transformuese që mund të kishte një grup i vogël njerëzish, të cilët, edhe pse pa privilegjet e shumicës, kishin aftësinë të ëndërronin dhe të luftonin për lirinë dhe të drejtat e tyre”, u shpreh Karaj.

 

 


EU funded RDN

Ky artikull është realizuar me mbështetjen financiare të Bashkimit Evropian, në kuadër të Projektit “Reporting Diversity Network 2.0”, nën skemën e mbështetjes së granteve të vogla.

Përmbajtja e tij është përgjegjësi e vetme e “New Policy Group” dhe, si e tillë, nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Bashkimit Evropian apo të Rrjetit të Raportimit të Diversitetit 2.0.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>