Femicidi i fundit tregon mosfunksionimin e urdhrave të ndalesës

Nga Exit Staff
Femicidi i fundit tregon mosfunksionimin e urdhrave të ndalesës

Një grua 37-vjeçare u vra nga partneri i saj të shtunën (30 korrik) në shtëpinë e tyre, pesë ditë pasi kishte dorëzuar një urdhër ndalimi kundër tij.

Jetlira Elezi jetonte me vajzën e saj nga një martesë e mëparshme dhe ndante një apartament me vrasësin e saj, Ramis Mici, në qytetin qendror të Elbasanit.

Mici ka goditur me thikë Elezin në orët e para të së shtunës, pasi ajo kishte bërë masën e ndalimit ndaj tij. Sipas deklaratave të dëshmitarëve nga fqinjët e tyre, Mici ishte shoqëruar në komisariatin lokal pas ankesës së partnerit të tij, përpara se të lirohej pak më vonë.

Pavarësisht urdhrit të ndalimit, i cili detyron Mici të mbajë distancë nga Elezi, çifti ka fjetur në të njëjtin apartament, por në dhoma të ndryshme.

Mici u arrestua të dielën pas një gjueti jetëshkurtër.

Jetlira Elezi është femicidja e pestë e këtij viti dhe e dyta që ka bërë masë ndalimi ndaj një partneri të dhunshëm para vrasjes së saj.

Një hetim i kohëve të fundit nga BIRN për urdhrat e ndalimit zbuloi se shumica dërrmuese janë pezulluar ose anuluar sepse viktimat nuk paraqiten në gjykatë ose nuk i tërheqin ato.

Edhe kur miratohen masat e ndalimit, nëse autorët lirohen, asgjë nuk i pengon të gjejnë partnerët e tyre dhe të rifillojnë ciklin e dhunës, siç ndodhi në rastin e Elezit.

Për më tepër, mungesa e opsioneve për strehim do të thotë që viktimat shpesh detyrohen të qëndrojnë pranë abuzuesve të tyre. Një raport i publikuar nga organizata Lëvizja për Strehimin (“Lëvizja për Strehim”) tregon se Bashkia e Tiranës po dështon në sigurimin e strehimit afatgjatë për gratë me urdhër ndalimi.

Raporti tregon një mospërputhje të qartë midis numrit në rritje të kërkesave për urdhra ndalimi dhe aplikimeve për ndihmë për strehim. Sipas Lëvizjes për Strehimin, kjo mospërputhje vjen si pasojë e mungesës së informacionit, ashtu edhe e procedurave komplekse që kërkohen për të aplikuar për lehtësim. Aplikantët duhet të dorëzojnë dhjetëra dokumente për të vërtetuar gjendjen e tyre financiare dhe sociale, përveç gjetjes së një pronari bashkëpunues të gatshëm për të nënshkruar një marrëveshje qiraje të mbështetur nga qeveria.

Ndërkohë, UN Women në Shqipëri zbuloi se më shumë se një në tre gra shqiptare thonë se ndihen të pasigurta në shtëpi për shkak të pranisë së dhunës fizike dhe pothuajse 80% mendojnë se rreziku i dhunës në familje është rritur që nga fillimi i pandemisë COVID-19.

EU funded RDN

Ky artikull është realizuar me mbështetjen financiare të Bashkimit Evropian, në kuadër të Projektit “Reporting Diversity Network 2.0”, nën skemën e mbështetjes së granteve të vogla.

Përmbajtja e tij është përgjegjësi e vetme e “New Policy Group” dhe, si e tillë, nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Bashkimit Evropian apo të Rrjetit të Raportimit të Diversitetit 2.0.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>