Luiza Gega fiton medaljen e artë në 3000 metra

Nga Exit News
Luiza Gega fiton medaljen e artë në 3000 metra

Atletja shqiptare Luiza Gega u kurorëzua kampione e Evropës në 3000 metra vrapim me pengesa në një event në Munic të Gjermanisë në fundjavë.

Ajo e përfundoi kursin në 9:11:31, duke hequr gjashtë sekonda nga rekordi i mëparshëm. Ajo është sportistja e parë shqiptare që fiton një vlerësim të tillë në një event ndërkombëtar.

Pas përfundimit të garës, 33-vjeçarja Gega ka festuar me flamurin shqiptar dhe lot në sy.

Kryeministri Edi Rama ka reaguar ndaj lajmit dhe e ka uruar për arritjen.

“Askush nuk ka arritur të ngjitet në majën e Evropës me flamurin kuqezi në pistën e atletikës”, ka shkruar ai në Facebook.

Gega është e specializuar në vrapimin në distanca të mesme dhe ka konkurruar në Lojërat Olimpike Verore 2016 dhe Lojërat Olimpike Verore 2020 dhe është rekordmeni shqiptar në 800, 1500, 3000, 5000 dhe 10,000 metra, gjysmë maratonë dhe maratonë. Ajo gjithashtu konkurroi në Kampionatin Botëror të Atletikës 2019, por përfundoi në vendin e nëntë.

EU funded RDN

Ky artikull është realizuar me mbështetjen financiare të Bashkimit Evropian, në kuadër të Projektit “Reporting Diversity Network 2.0”, nën skemën e mbështetjes së granteve të vogla.

Përmbajtja e tij është përgjegjësi e vetme e “New Policy Group” dhe, si e tillë, nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Bashkimit Evropian apo të Rrjetit të Raportimit të Diversitetit 2.0.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>