Mijëra vetë marshojnë në Beograd kundër EuroPride

Nga Exit Staff
Mijëra vetë marshojnë në Beograd kundër EuroPride
Mijëra aktivistë fetarë dhe të krahut të djathtë marshuan nëpër kryeqytetin e Serbisë të dielën, duke u bërë thirrje autoriteteve të ndalojnë EuroPride, e cila është planifikuar për fundjavën e ardhshme pavarësisht se është anuluar nga qeveria.

Protestuesit – të cilët mbanin një flamur masiv serb – përfshinin grupe që thërrisnin gjithashtu slogane që mbështesnin aleatin afatgjatë të Serbisë Rusinë dhe kauzat nacionaliste dhe të së djathtës ekstreme.

“Ata duan të përdhosin shenjtërinë e martesës dhe të familjes dhe të imponojnë një bashkim të panatyrshëm si zëvendësim për martesën”, kreu i Kishës Ortodokse Serbe; Patriarku Porfirije, i tha turmës, duke shtuar se EuroPride kërcënon vlerat tradicionale të familjes.

Një kolonë motoçiklistësh që mbështesin politikat e presidentit rus Vladimir Putin dhe pushtimin rus të Ukrainës ndezën motorët e tyre në mbështetje të turmave që marshuan drejt katedrales së Shën Savës në Beograd për lutje.

EuroPride zhvillohet çdo vit në një qytet të ndryshëm evropian, ku 2022 është radha e Beogradit. Por pas zemërimit nga e djathta, Vuçiç e ndaloi ngjarjen në fillim të këtij muaji, por fajësoi atë për “krizën e rëndësishme në Kosovë”.

Organizatorët, megjithatë, thanë se ngjarja do të vazhdojë pa marrë parasysh.

Vuçiq tha të shtunën se kishte pasur kërcënime kundër marshimit dhe i takonte policisë nëse duhet të ndalohej.

Homoseksualiteti është i ligjshëm në Serbi, por martesat e të njëjtit seks nuk lejohen dhe aktivistët thonë se personat LGBT përballen me armiqësi dhe diskriminim. Për më tepër, retorika nga politikanët dhe udhëheqësit e kishës është diskriminim dhe antagonizëm.

Qeveritë serbe i kanë ndaluar paradat e Krenarisë dhe disa ngjarje në fillim të viteve 2000 u dëmtuan nga dhuna.

Shumë në turmën e së dielës valëvitën flamujt rusë, një shfaqje mbështetjeje për Moskën në një vend ku qeveria po përpiqet të balancojë ambicien e saj për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian me lidhjet e saj të gjata me Rusinë dhe Kinën.

Analisti politik Dusan Janjiç tha se ai beson se inteligjenca ruse qëndron prapa lëvizjes kundër krenarisë këtë herë.

“Me Ujqërit e Natës dhe peshkopët, është e qartë se GRU ishte pas saj,” tha ai për një protestë më shumë se një javë më parë.

Çiklistët e Ujqërve të Natës u përfshinë në pushtimin e Krimesë në vitin 2014 dhe anëtarët e tyre luftuan në anën ruse në Ukrainë. Ata kanë degë në Serbi dhe Republika Srpska në Bosnje, megjithatë krerëve rusë të grupit iu ndalua hyrja në Bosnje katër vjet më parë.

Brukseli ka thënë se Serbia duhet të bëjë një sërë reformash për t’u bërë anëtare e BE-së, duke përfshirë përmirësimin e sundimit të ligjit dhe të drejtave të njeriut dhe të pakicave.

Komisioni është shprehur kundër veprimeve të autoriteteve serbe, duke u bërë thirrje atyre që të respektojnë të drejtat e njeriut.

“Për vite me radhë, EuroPride ka mbrojtur të drejta të barabarta për qytetarët LGBTI+ në të gjithë Evropën, duke u dhënë zë atyre që shpesh diskriminohen për shkak të orientimit të tyre seksual. Këto janë të drejta themelore për BE-në dhe presim që edhe partnerët tanë të ngushtë t’i respektojnë ato”, tha zëdhënësja e bllokut evropian, Ana Pisonero.

Situata është dënuar gjithashtu nga eurodeputetë nga i gjithë spektri politik, duke përfshirë PPE-në, Socialistët dhe Demokratët, Renew Europe, Majtas, të Gjelbrit Evropian dhe shumë nga  qendra e djathtë.

 

EU funded RDN
Ky artikull është realizuar me mbështetjen financiare të Bashkimit Evropian, në kuadër të Projektit “Reporting Diversity Network 2.0”, nën skemën e mbështetjes së granteve të vogla.

Përmbajtja e tij është përgjegjësi e vetme e “New Policy Group” dhe, si e tillë, nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Bashkimit Evropian apo të Rrjetit të Raportimit të Diversitetit 2.0.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>